Oceń artykuł

Rate this post

Udostępnij artykuł

Wszystko, co warto wiedzieć o spinkach mankietowych

Rate this post

Spinki mankietowe to niewielkie, wręcz niepozorne akcesoria męskie, w których kryje się ogromna moc. Moc nadawania każdej stylizacji unikalnego charakteru. Warto zatem poznać nieco informacji na temat spinek mankietowych oraz… zdecydowanie warto mieć je w swojej garderobie!

Historia powstania spinek mankietowych

Historia powstania tych niezwykłych akcesoriów męskich sięga XVI wieku. To właśnie wtedy rękawy męskich koszul coraz częściej ozdabiane były tasiemkami, wetkniętymi w dwa rozcięcia. Niewielkie skrawki tasiemki lub jedwabnych sznureczków dały początek jednym z najbardziej popularnych, klasycznych i eleganckich dodatków, czyli spinkom mankietowym. Pod koniec XVIII wieku spinki w znanym do dzisiaj kształcie ozdabiały mankiety zamożnych osób. Szczyt popularności spinki do mankietów osiągnęły w XIX wieku i cieszą się nią do dziś.

Zasady noszenia spinek mankietowych

Bezdyskusyjnie spinki do mankietów potrzebują odpowiedniej koszuli. Nie każda bowiem posiada specjalne rozcięcia na te drobne akcesoria. Można nawet założyć, że zdecydowana większość koszul posiada guziki, co czyni noszenie spinek do mankietów niemożliwym. Jeśli jednak zaopatrzymy się we właściwą koszulę, warto pamiętać o poniższych zasadach:

 • rękaw koszuli powinien wystawać około 2-3 centymetry spod marynarki;
 • spinki mankietowe powinny stanowić spójną całość z innymi akcesoriami męskimi, takimi jak pasek, zegarek;
 • spinki są dopełnieniem fraku i smokingu, ale genialnie komponują się także w mniej formalnych stylizacjach.

Kolory i wzory spinek do mankietów

Najczęściej spotykane są spinki do mankietów w kolorze srebrnym i złotym. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu to właśnie te kruszce są synonimem luksusu, wytworności. W sprzedaży pojawił się ogromny wybór spinek mankietowych, a wzory ogranicza tylko wyobraźnia. W sklepie dastan.pl znaleźć można wyjątkowo oryginalne egzemplarze w unikalnych kształtach. W bogatym asortymencie dostępne są spinki do mankietów w formie:

 • samochodów;
 • kwiatów;
 • aparatów fotograficznych;
 • instrumentów muzycznych;
 • rowerów;
 • nutek;
 • kotwic;
 • szachów.

Bogactwo kształtów sprawia, że spinki do mankietów stanowią także wyjątkowo oryginalny pomysł na prezent o indywidualnym charakterze. Miłośnicy sportu, muzyki, kolarstwa poczują się wyróżnieni otrzymując spinki mankietowe, które bezpośrednio nawiązują do ich zainteresowań.

 

Jeżeli chodzi o kolory to najbardziej popularne są, wspomniane już wcześniej, srebro i złoto. Nie oznacza to jednak, że tylko takie barwy dominują w tych akcesoriach męskich. Gama kolorystyczna jest tutaj nieograniczona. Warto jednak pamiętać, że kolor spinek mankietowych powinien współgrać z resztą stylizacji. Co więcej, jeśli wybieramy się na bal z partnerką, to warto również dopasować swoje stylizacje i dodatki do siebie, żeby obie zgrywały się szczególnie pod względem kolorystycznym.

Kiedy zakładać spinki do mankietów?

Spinki mankietowe można nosić zawsze i wszędzie, oczywiście w duecie z odpowiednią koszulą. Z uwagi na wspomniany fakt, że produkowane są one w bardzo oryginalnych kształtach i wzorach, to pasują także do stylizacji casualowych. Naturalnie, te najbardziej eleganckie egzemplarze powinny stanowić dopełnienie fraka bądź garnituru i zdobić je w trakcie najważniejszych wydarzeń, takich jak ślub, bal, egzamin.

 

Bezdyskusyjnie, spinki do mankietów to akcesoria, które warto mieć w swojej garderobie. Jednocześnie stanowią one unikalny pomysł na prezent dla osób, ceniących elegancję, klasykę i szyk.