Oceń artykuł

Rate this post

Udostępnij artykuł

Trzy typu figur – jak wybrać swoją idealną sukienkę?

Rate this post

Każda figura jest piękna i cechuje się zarówno atrybutami, które warto podkreślać za pomocą starannie dobranych stylizacji, jak i mankamentami, które skrzętnie można ukryć pod odpowiednim fasonem.

Wśród najpopularniejszych figur wyróżnia się trzy z nich: gruszkę, jabłko lub figurę w typie chłopięcym. Czwarta z nich, nazywana klepsydrą, jest mieszanką wszystkich tych trzech i cechuje się idealnymi proporcjami, które wyglądają doskonale w niemalże każdej kreacji. Jeśli twoje ramiona nie są na równi z biodrami, a talia nie jest węższa o przynajmniej 20 cm od bioder, najpewniej jesteś posiadaczką którejś ze wspomnianych figur.

Jak je odróżniać? Która doskonale będzie wyglądać w trapezowej sukience, a które w kroju typu kokon? Sprawdź!

Figura w typie jabłko

Słabo zarysowana talia i okrągły, pokaźny brzuszek dopełnia duży biust i masywne uda. Największym atutem sylwetki są szczupłe i zgrabne łydki, a także proporcjonalnie szczupłe ramiona i ręce. „Jabłka” mogą również pochwalić się krągłym i jędrnym biustem, dzięki czemu dekolt stanowi za jeden z największych atrybutów – warto go uwydatnić dobrze skrojoną sukienką. Ze względu na zgrabne nogi spódnica lub sukienka sięgająca kolan i ukazująca szczupłe kończyny, nada sylwetce proporcji i lekkości.

Rada I: Wybieraj sukienki z miękkich tkanin, bez wyraźnie zaznaczonej talii, z eleganckim drapowaniem na brzuchu. Idealnym krojem będzie ta w typie empire – z odcięciem pod biustem i lejącym się dołem, który zakryje brzuch. Wybieraj również dekolty w typie litery „U” lub „V”.

Analogicznie do tych wytycznych zrezygnuj z krojów obcisłych, materiałów w typie lycra i krótkich krojów, podkreślających masywniejsze uda. Unikaj również zabudowanej góry (np. golfów), które optycznie skracają sylwetkę. W przypadku figury jabłka doskonale sprawdzą się klasyczne sukienki dla puszystych, które krojone i szyte są na powyższy, poprawny wzór.

Figura w typie gruszka

Figura przypominająca klasyczne, latynoamerykańskie kształty. Jak sama nazwa wskazuje, sylwetka w tym typie cechuje się pokaźnymi pośladkami i udami, które stanowią za kontrast dla szczupłej i wątłej góry. Talia gruszki jest widocznie zarysowana, a biust klasyfikowany jest jako niewielki. „Gruszki” ponadto cechują się opadającymi ramionami, szczupłymi barkami i smukłą szyją – to te elementy są największym atrybutem, który warto uwydatniać za pomocą starannie dobranych fasonów.

Rada II: Sukienka dla gruszki powinna być zbierana na wysokości talii, tak aby podkreślać najwęższy punkt figury. Ze względu na masywniejsze uda wybieraj kroje dłuższe, sięgające co najmniej kolan lub nawet połowy łydki. Nie bój się odsłaniać ramion i szyi – wybieraj kroje mocniej wycięte, z opadającymi rękawami lub głębokim dekoltem, sięgającym mostka. Ze względu na większe biodra doskonałe będą fasony w typie retro lub pin-up. Zarówno tuby, jak i lekko rozkloszowane sukienki podkreślą kobiece wdzięki i będą stanowiły za seksowny element garderoby.

Rada III: Nie musisz również obawiać się marszczeń, guziczków czy większych wzorów – unikaj ich jedynie w dolnej partii ciała. Warto zrezygnować także z kompletów w typie garsonka, której góra kończy się na wysokości bioder. Niewskazane również będą długie spódnice czy masywne góry – z pagonami, żabotami lub falbanami. Wszystkie te elementy dodadzą centymetrów, a sylwetka straci na swojej lekkości i proporcjach.

Figura chłopięca

Szczupłe ramiona, szczupłe biodra, smukłe uda i niewielki biust. Figura chłopięca, nazywa potocznie również „modelingową” (lub figurą H) cechuje się brakiem wyraźnie zarysowanej talii, bioder i biustu. W ujęciu geometrycznym najczęściej przypomina szczupły prostokąt. Największym atrybutem sylwetki są piękne, długie i zgrabne nogi, delikatne ramiona, a także atrakcyjne plecy. To właśnie te trzy elementy warto podkreślać wybranymi fasonami.

Rada IV: Sukienki dla figury chłopięcej powinny tworzyć proporcje lub wręcz przeciwnie – celowo je pomijać. Dlatego też doskonale sprawdzą się wszelkie kroje oversize, oparte na prostym i przeskalowanym kroju. Sukienki odsłaniające plecy lub sięgające połowy uda są wprost stworzone dla figury chłopięcej. Podobnie jak wszelkie kroje z wyraźnie zarysowaną talią – np. paskiem lub baskinką. Nie musisz obawiać się połyskującym materiałów, falban, które optycznie tworzą biust lub biodra, a także wyrazistych wzorów i odblaskowych kolorów.

W przeciwieństwie do jabłka unikaj głębokich dekoltów, czy bardzo opiętych krojów, które podkreślą brak wyraźnych kształtów i krągłości.

undefined