dlaczego buty skrzypią

Oceń artykuł

4.4/5 - (12 votes)

Udostępnij artykuł

Skrzypiące buty – jak sobie poradzić z tym problemem?

4.4/5 - (12 votes)

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek kupić idealną parę butów, ale niestety zaczęły skrzypieć? Ten problem może być uciążliwy i irytujący, szczególnie kiedy zauważysz, że przyciągasz uwagę innych ludzi swoimi skrzypiącymi krokami. Jednak nie martw się, skrzypiące buty to problem, który w większości przypadków szybko rozwiążesz. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego buty skrzypią i jak rozwiązać problem skrzypiących butów.

Dlaczego buty skrzypią?

Skrzypiące buty to problem, który może wynikać z kilku różnych rzeczy. Poniżej zebraliśmy kilka najczęstszych powodów tego, dlaczego buty skrzypią.

  • Buty są nowe – skrzypiące buty to często problem, który pojawia się z nową parą. Szczególnie, jeśli są to buty z naturalnej skóry. Nierozchodzona skóra sprawia, że buty skrzypią i wydają różne dźwięki w trakcie chodzenia. Ten problem skrzypiących bytów rozwiążesz stosunkowo łatwo za pomocą specjalnych past natłuszczających i impregnatów do skórzanych butów.
  • Skrzypiące buty to też czasami problem wynikający z pocenia się stóp. Wilgoć we wnętrzu buta sprawia, że stopa się ślizga i w czasie chodzenia wydaje różne dziwne dźwięki. Jeśli jest to powód skrzypiących butów, skup się na stopach, a nie obuwiu. Rozwiązaniem są najczęściej preparaty do stóp zmniejszające pocenie się. Są też domowy sposoby na nadmierną potliwość stóp jak talk czy odrobina mączki ziemniaczanej.
  • Z poceniem się stóp związane jest też czasami odklejanie się wkładki wewnątrz buta. Między wkładkę, a podeszwę dostaje się powietrze. To powoduje dziwne dźwięki w trakcie chodzenia. Skrzypiące buty z odklejającą się wkładką naprawisz u szewca.
  • Odklejająca się podeszwa to kolejna przyczyna skrzypiących butów. Jeśli dotyczy to niewielkiego fragmentu podeszwy napraw to samodzielnie za pomocą kleju do butów. Jeśli to nie pomoże zanieś buty do szewca.
  • Skrzypiące buty jesienią i zimą to zjawisko związane z wilgocią. Tu rozwiązaniem są specjalne impregnaty do butów. Tworzą one ochronną warstwę i zapobiegają dostawaniu się wilgoci do wnętrza materiału. Pamiętaj jednak, że skrzypiące buty trzeba impregnować regularnie.

Skrzypiące buty sportowe – jak sobie z tym poradzić?

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje nowe buty sportowe skrzypią? Problem ten dotyczy zwykle nowych butów sportowych z poduszkami powietrznymi (systemy AIR i podobne). Tarcie wkładki o poduszki powietrzne może powodować różne dziwne odgłosy. Zwykle wystarczy odrobina talku dla niemowląt lub pudru kosmetycznego. Trzeba go wsypać pod wkładkę i dobrze rozchodzić buty, a problem skrzypienia powinien szybko zniknąć.

Skrzypiące szpilki

Częściej niż w przypadku obuwia sportowego problem skrzypiących butów pojawia się przy szpilkach i innych eleganckich fasonach ze skóry naturalnej i eko skóry. Skrzypiące szpilki to najczęściej efekt nowych butów i wzajemnie ocierających się o siebie poszczególnych elementów. Także w tym przypadku z pomocą przyjdzie Ci kosmetyczny puder lub talk. Jeśli możesz wyciągnąć wkładkę, umieść talk bezpośrednio pod nią. Jeśli wkładka jest na stałe przymocowana obsyp pudrem jej brzegi. Jeśli skrzypią szpilki z naturalnej skóry sięgnij także po specjalne preparaty natłuszczające do obuwia. Zarówno talk, jak i te specyfiki mają za zadanie zmiękczyć szwy i inne elementy buta.

Skrzypiące buty to problem, z którym każdy może się spotkać. Jednak zastosowanie jednej z wielu metod, aby pozbyć się tego problemu, jest proste i łatwe. Pamiętaj, aby regularnie konserwować swoje buty, aby uniknąć skrzypienia w przyszłości.