srebrna biżuteria

Oceń artykuł

Rate this post

Udostępnij artykuł

Powszechne zastosowanie srebra w jubilerstwie – jakie ma ono właściwości?

Rate this post

Srebro, czyli z łaciny argentum, jest srebrzysto-białym metalem szlachetnym o szerokich możliwościach zastosowania, nie tylko w jubilerstwie. Znano go już w starożytności, kiedy był wykorzystywany do wyrobu biżuterii, ale również jako waluta.

Dlaczego srebro upowszechniło się w jubilerstwie?

Liczne właściwości srebra zadecydowały o tym, że powszechnie wykorzystuje się je do tworzenia elementów dekoracyjnych, biżuterii czy przedmiotów codziennego użytku, jak szczotki, sztućce, oprawy luster i tym podobne. To metal kowalny i ciągliwy, co oznacza, że jest w miarę miękki i łatwy w obróbce. Nie koroduje, doskonale przewodzi ciepło i elektryczność oraz ma bardzo wysoką zdolność do polerowania. Nie rozpuszcza się w rozcieńczonych kwasach i w alkaliach. Dochodzi do tego tylko w stężonym kwasie siarkowym i azotowym. Wchodzi w reakcje z siarką i siarczkami, tworząc w ten sposób siarczek srebra. To właśnie z uwagi na związki siarki srebro z czasem ciemnieje i tworzy się na nim charakterystyczny, czarny nalot.

Jakie srebro najczęściej stosuje się do produkcji biżuterii?

Czyste srebro oznaczane jest próbą 999 i wbrew pozorom nie ono jest najczęściej wykorzystywane przy wytwarzaniu biżuterii. Nie stanowi bowiem dobrego materiału jubilerskiego – jest zbyt miękkie, aby biżuteria z takiego metalu zachowała nadany jej kształt i miała szansę przetrwać. Podobnie jak w przypadku złota, jubilerzy stapiają srebro z innymi metalami, głównie z miedzią, uzyskując materiał znacznie twardszy i o wiele wytrzymalszy od czystego srebra.

Wyroby ze stopu srebra wysokiej próby 925 są dobrze dostępne, na przykład znajdziemy je w sklepie https://www.ankabizuteria.pl/. Są to między innymi kolczyki srebrne. Próba 925 oznacza, że składają się one w 92,5 proc. ze srebra oraz w 7,5 proc. z miedzi. Czasami można spotkać się i z inną próbą srebra – 958, czyli britannia silver. Jeśli tak jest, to dany przedmiot, np. kolczyki srebrne, są wykonane w 95,8 proc. ze srebra połączonego z 4,2 proc. miedzi.