lustro w domu

Oceń artykuł

Rate this post

Udostępnij artykuł

Lustro – znajdź funkcjonalny i stylowy element do Twojego domu

Rate this post

Lustra stanowią nie tylko praktyczny i funkcjonalny, ale również bardzo dekoracyjny element wyposażenia wnętrz. Mogą stanowić estetyczne wykończenie salonu, sypialni, przedpokoju czy łazienki. Jakie lustro do mieszkania wybrać? Poniżej znajdziesz garść porad.

  1. Praktyczne i eleganckie lustro łazienkowe
  2. Funkcjonalne lustro do przedpokoju
  3. Jakie wybrać lustro do salonu albo sypialni?

Praktyczne i eleganckie lustro łazienkowe

Lustro jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej łazienki. Standardowo wiesza się je nad umywalką, aby zapewnić pełen komfort podczas wieczornej czy porannej toalety. Jest niezastąpione podczas czesania albo golenia się. Jeśli ma ono służyć również do wykonywania makijażu, dobrze jest zdecydować się na specjalne, powiększające lustro do makijażu. Aby lustra w łazience spełniały swą funkcję, powinny mieć przynajmniej 40-50 cm szerokości.

W niedużych pomieszczeniach warto wybrać szafkę z lustrzanym frontem. Ten funkcjonalny zakup pozwoli umieścić w łazience nie tylko niezbędne lustro, ale również tak samo potrzebne półki, bez zbędnego „zagracania” pomieszczenia.

Polecanym rozwiązaniem, zwłaszcza do niedużych łazienek, są modele bezramowe, ewentualnie w cienkiej oprawie. Pozwalają one wizualnie powiększyć przestrzeń, a równocześnie zapewniają dużą powierzchnię odbicia przy wykorzystaniu możliwie najmniejszej ilości miejsca. Jeśli chodzi o kształt, to największą popularnością cieszą się lustra prostokątne oraz okrągłe lub owalne. Opływowe kształty łagodzą ostre linie armatury i mebli, wprowadzając do aranżacji łazienkowej spokój i harmonię.

Funkcjonalne lustro do przedpokoju

W przypadku przedpokoju, polecanym wyborem jest prostokątne, powieszone pionowo, możliwie największe lustro, w którym można z łatwością zobaczyć całą sylwetkę. Zastanawiając się nad powieszeniem lustra, należy mieć na uwadze, że powinno ono zostać umiejscowione w bezpiecznej odległości od drzwi. Zbyt bliska odległość może niestety skutkować zbiciem lustra w przypadku uderzenia ciężkim skrzydłem. Niewskazane jest też umieszczenie go w pobliżu wieszaka. Zbyt częste ocieranie kurtek, płaszczy albo innych ubrań o lustro może prowadzić nie tylko do brudzenia tafli, ale również jej zarysowania. Należy też pamiętać o solidnym zamocowaniu lustra na ścianie. Lepiej nie decydować się na modele stojące albo oparte o ścianę. Wyjście z mieszkania nierzadko wiąże się ze sporym pośpiechem i zamieszaniem, które może się niestety skończyć rozbiciem tafli.

Jakie wybrać lustro do salonu albo sypialni?

Wybierając lustro do sypialni, warto wziąć pod uwagę wielkość i funkcjonalność pomieszczenia, a także aranżację pokoju. W przypadku większych sypialni polecanym rozwiązaniem jest duże lustro stojące. Pozwala ono na swobodne przeglądanie się podczas np. mierzenia ubrań. Ten rodzaj lustra szczególnie dobrze sprawdza się w pokoju zaaranżowanym w stylu glamour, klasycznym czy nawet retro. Stylowym wyborem jest też elegancka toaletka z lustrem. W przypadku mniejszych pomieszczeń lub też sypialni służących również jako garderoba, korzystną opcją jest montaż szafy w zabudowie z lustrzanymi frontami.

Z kolei w przypadku salonu, najlepszym rozwiązaniem są lustra dekoracyjne. Ich funkcja praktyczna nie jest bowiem tak istotna, jak estetyczna. Dlatego warto zdecydować się na model w ozdobnej, stylowej ramie, który może stać się nawet główną dekoracją pomieszczenia. Można je zamontować na ścianie lub też nad stolikiem, komodą czy konsolą. Warto przy tym wiedzieć, że lustro optycznie powiększa przestrzeń. Sprawdzi się więc świetnie w salonie o niedużym metrażu.