Oceń artykuł

4.6/5 - (7 votes)

Udostępnij artykuł

Kolie w nowoczesnych odsłonach – poznaj najmodniejsze wcielenia retro biżuterii

4.6/5 - (7 votes)

Z czym kojarzy Ci się kolia? Z drogocenną biżuterią, którą można podziwiać w muzeach i filmach kostiumowych? Chociaż mogłoby się wydawać, że czasy jej świetności minęły, jest zupełnie odwrotnie. Kolia przeżywa dziś prawdziwy renesans i wśród innych rodzajów biżuterii lśni jak diament – nawet jeśli nie jest wykonana z brylantów. Poznaj ją bliżej!

Co to jest kolia i czym się wyróżnia spośród innych rodzajów biżuterii?

Kolia jest bardzo łatwa do zdefiniowania. To nic innego, jak biżuteria noszona blisko szyi – o czym świadczy chociażby jej nazwa – po francusku „collier” oznacza po prostu naszyjnik. Zwykle jej długość nie przekracza 35 cm. Tym, co ją wyróżnia, są natomiast zdobienia. Kolie bardzo często są inkrustowane kosztownymi kamieniami, wśród których prym wiodą diamenty. Na uwagę zasługują też ich finezyjne formy sprawiające, że są obiektem westchnień wielu kobiet.

kolia Savicki

Srebrna kolia z cyrkoniami. Źródło: Savicki

Nowoczesna kolia – subtelna, elegancka, delikatna

Tworzone obecnie kolie z jednej strony pozostają bliskie swoim protoplastkom, z drugiej – dość mocno się od nich różnią. Dziś raczej nie przybierają masywnych i ciężkich form sprawiających wrażenie, jakby były wykute w złocie. Wręcz przeciwnie – są okazałe, lecz subtelne, czasem wręcz efemeryczne. Powodem są bardziej misterne, delikatniejsze kształty i bogactwo drobnych minerałów, które w przeciwieństwie do stosowanych w dawnych czasach dużych kamieni, nadają im wyjątkową lekkość.

Różnica między koliami sprzed lat a nowoczesnymi obejmuje też sam kruszec. Te, które nosiły szlachcianki i koronowane głowy były zwykle tworzone z żółtego złota, czasem sprawiającego jakby zostało muśnięte patyną. Dziś natomiast wśród najgorętszych jubilerskich trendów znajduje się białe złoto. Projektanci biżuterii chętnie sięgają także po żółtą odmianę, ale dają pierwszeństwo eleganckim jasnym zabarwieniom, które wspaniale eksponują osadzone w nim cenne kamienie.

Warto zwrócić uwagę na konstrukcję kolii. Te najbardziej nowoczesne mają postać składającą się z dekoracyjnej części zawieszonej na masywnym łańcuszku. To, jak duży jest element ozdobny, zależy wyłącznie od designu biżuterii. Jeśli jednak masz ochotę poczuć powiew retro trendów na własnej skórze – i to dosłownie, rozważ wybór kolii dekoracyjnej na całej długości.

Nie tylko diamenty – jakimi kamieniami szlachetnymi są inkrustowane nowoczesne kolie?

A skoro o nich mowa, powiedzmy sobie szczerze: w przypadku kolii najpopularniejsze są te minerały, które są najlepszymi przyjaciółmi kobiet, czyli… oczywiście diamenty. Niekoniecznie jednak muszą przybierać transparentną postać. Czarne czy żółte również są w modzie. Ważne jest jedynie, aby pochodziły z legalnych źródeł, co potwierdzają stosowne certyfikaty. Alternatywą dla brylantów są cyrkonie. Wyglądają podobnie, ale ze względu na inny skład chemiczny słabiej odbijają promienie światła.

Wśród szlachetnych minerałów wręcz stworzonych do tego, aby wyeksponować je w misternie tworzonych, kunsztownych koliach, znalazły się także niebieskie szafiry i szmaragdy. Ich chłodne barwy sprawiają, że stanowią znakomity duet z modnym białym złotem. Chociaż w towarzystwie żółtego kruszcu również wyglądają zjawiskowo. Pięknie prezentują się ponadto błękitne tanzanity i wiecznie modne rubiny.

Moda lubi zataczać koło – kolia jest tego doskonałym przykładem. Udowadnia również, że trendy retro są znakomitą inspiracją, ale nie lubią być kopiowane. Dlatego projektanci biżuterii interpretują je na swój sposób tak, aby pasowały do wymagań epoki. Dzięki temu Ty możesz cieszyć się błyskotkami przypominającymi małe dzieła sztuki, które dodają blasku każdej stylizacji.

Artykuł sponsorowany