kurtka-na-wiosne-dziewczynka-e1522501968685

Oceń artykuł

5/5 - (1 vote)

Udostępnij artykuł

Dziecięca kurtka zimowa – jaką wybrać?

5/5 - (1 vote)

Ciepła kurtka to niezbędny element zimowej garderoby w szafie każdego dziecka. Odzież wierzchnia powinna, przede wszystkim, skutecznie chronić przed wiatrem i mrozem, a jednocześnie być wygodna.

Rynek odzieżowy oferuje różnorodne dziecięce kurtki zimowe dla dziewczynek i chłopców w każdym wieku. Wybierając kurtkę dla swojego dziecka, każdemu z rodziców zależy na tym, aby była ona wygodna i nie ograniczała ruchów malucha, np. podczas zabawy na śniegu, ale jednocześnie skutecznie chroniła przed minusowymi temperaturami i wilgocią. Jak zatem wybrać odpowiedni model? Podpowiada Ewa Nowak z Allani.

Podszewka, materiał, rodzaj wypełnienia, długość

Wybierając kurtkę zimową dla dziecka, w pierwszej kolejności, warto zwrócić uwagę na jej podszewkę. Powinna być ona ocieplana, najlepiej kożuszkiem lub polarem. Wodoodporny i wiatroszczelny materiał zewnętrzny ochroni dziecko przed zimnem i wilgocią, z kolei długość zakrywająca pośladki (kończąca się na połowie uda) – dodatkowo zabezpieczy przed wiatrem i zimnem. Dziecięce zimowe kurtki puchowe mają najczęściej wypełnienie naturalne i syntetyczne. Warto pamiętać, że syntetyczne jest lżejsze, lepiej znosi pranie, a także jest bardziej odporne na wilgoć.

Komfort i wygoda

Dzieci chętnie spędzają aktywnie czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza zimą, kiedy mogą bawić się w śniegu. Z tego też względu istotne, jest, aby kurtka zimowa gwarantowała swobodę ruchów. Jej kołnierz nie może być zbyt obcisły, a rękawy – zbyt krótkie. Dla najmłodszych, które dopiero uczą się samodzielnego ubierania, idealnym rozwiązaniem jest kurtka zapinana na zamek błyskawiczny. Wielkość okrycia wierzchniego również ma znaczenie. Rozsądnym rozwiązaniem jest kupno nieco szerszej kurtki, pod którą swobodnie można założyć gruby sweter czy bluzę. Wybierając kurtkę dla dziecka, warto również wybrać model z dużą ilością kieszonek, najlepiej zapinanych na zamek, w których mogą bezpiecznie schować rękawiczki i inne drobiazgi, bez ryzyka, że zgubią się one w trakcie zabawy.

Przydatne dodatki

Bardzo ważne, aby dziecięca kurtka miała kaptur, najlepiej dodatkowo ocieplany miękkim futerkiem, która jest świetnym rozwiązaniem dla maluchów, które nie przepadają za czapkami. Warto wybierać kaptury z przylegającymi ściągaczami. Niektóre modele kurtek posiadają także specjalny pas śniegowy, który zabezpiecza przed dostaniem się wiatru pod kurtkę.

Praktycznym dodatkiem do zimowych kurtek dla dzieci są również mankiety z otworem na kciuk. Rewelacyjnie chronią ręce przed dostaniem się mroźnego powietrza pod kurtkę. W modelach dla starszych dzieci zwykle zastępują je specjalne regulowane ściągacze.

Zima to okres w roku, kiedy bardzo szybko robi się ciemno, dlatego warto zadbać o to, aby dziecięca kurtka obszyta była dodatkowo odblaskowymi elementami. To idealne rozwiązanie, zwłaszcza dla starszych dzieci, które już same wracają ze szkoły do domu. Odblaski powodują, że dziecko jest widoczne z daleka, co znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznego wypadku.