buty za duze o 1 rozmiar

Oceń artykuł

4.6/5 - (8 votes)

Udostępnij artykuł

Buty za duże o 1 rozmiar? Zobacz jak zmniejszyć buty domowymi sposobami

4.6/5 - (8 votes)

Coraz popularniejsze zakupy online sprawiają, że zdarza się nam kupić buty za duże o 1 rozmiar. Oczywiście w większości przypadków buty można odesłać lub wymienić je na mniejsze. Zdarza się jednak, że taka wymiana jest niemożliwa, chociażby z powodu braku butów w mniejszym rozmiarze. Buty za duże o 1 rozmiar to nie koniec świata. Okazuje się, że jest całkiem sporo sposobów na to, jak zmniejszyć buty. Jeśli więc szukasz informacji na temat tego, co zrobić gdy buty są za duże, zapraszamy do dalszej lektury.

Co zrobić gdy buty są za duże o 1 rozmiar? Użyj wkładek

Najprostszym i bardzo tanim rozwiązaniem problemu butów za dużych o jeden rozmiar jest użycie specjalnych wkładek. Wkładki wypełniające świetnie sprawdzają się w przypadku za dużych szpilek, botków, sneakersów czy mokasynów. Rodzaj i materiał wkładki powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju buta. Kilka najpopularniejszych rodzajów, które pozwalają zmniejszyć rozmiar za dużych butów to:

  • Wkładki wypełniające skórzane – naturalny materiał zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i jest zdrowy dla stóp. Wkładki skórzane są jednak dosyć grube, dlatego sprawdzają się raczej przy zakrytych butach jak sneakersy, czy inne buty sportowe.
  • Wkładki wypełniające silikonowe – cienkie, miękkie i miłe w dotyku wkładki silikonowe idealnie dopasowują się do kształtu stopy. Niewielka grubość sprawia, że takie wkładki sprawdzą się idealnie w przypadku za dużych szpilek, balerin i innych bardziej wyciętych modeli obuwia.
  • Wkładki wypełniające filcowe – to grube wkładki, które mają dodatkowo właściwości termoizolacyjne. Jeśli masz za duże o 1 rozmiar buty zimowe na przykład kozaki czy botki, to wkładki filcowe są idealnym rozwiązaniem.
  • Półwkładki wypełniające – to rozwiązanie zaprojektowane z myślą o za dużych butach na obcasie, np szpilach czy sandałkach. Półwkładki unoszą śródstopie, a dzięki dodatkowej amortyzacji zwiększają komfort chodzenia w szpilkach.

Jak zmniejszyć buty domowymi sposobami?

Zakup wkładek wypełniających to nie jedyny sposób na za duże buty. Jest też kilka domowych sposobów na to, jak zmniejszyć buty. To, jaki sposób wybrać uzależnione jest w dużej mierze od tego, z jakiego materiału wykonane są buty.

Jak zmniejszyć rozmiar buta ze skóry naturalnej?

Buty ze skóry naturalnej to często spory wydatek. Co zrobić, gdy mamy skórzane buty za duże o 1 rozmiar? Istnieje bardzo prosty domowy sposób na to, jak zmniejszyć takie buty. Będziesz potrzebował jedynie atomizera (spryskiwacza) z czystą wodą, suszarki i odrobiny wolnego czasu. Pierwszy krok to delikatne i równomierne spryskanie całej powierzchni butów wodą. Poczekaj kilka minut, a następnie wysusz buty strumienie zimnego powietrza z suszarki (nie używaj gorącego nawiewu), trzymając ją mniej więcej 15 cm od butów. Po takiej operacji buty powinny się minimalnie zmniejszyć. Cały zabieg można powtórzyć kilka razy, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Zobacz buty ze skóry naturalnej:

Za duże szpilki – jak zmniejszyć buty na obcasie?

Najstarszym domowym sposobem na to, jak zmniejszyć buty na obcasie jest po prostu włożenie waty do czuba buta. Oczywiście można to zrobić jedynie w przypadku butów z zakrytymi palcami. Dodatkowo wata stosunkowo szybko straci swoją objętość i przestanie pełnić swoją funkcję. Dodatkowo przy niektórych fasonach obuwia wata może nieestetycznie wystawać. Zamiast waty możesz wykorzystać kawałek czystej gąbki kąpielowej. Jest to idealna metoda jeśli potrzebujesz szybkiego, doraźnego rozwiązania. Jednak dużo lepszym i trwalszym sposobem na to, jak zmniejszyć buty na obcasie są wspomniane wyżej specjalistyczne wkładki wypełniające.

Zobacz buty na obcasie:

Co zrobić gdy buty z eko skóry są za duże?

Wyżej podaliśmy domowy sposób na zmniejszenie butów ze skóry naturalnej. Co jednak zrobić, gdy za duże buty wykonane są z syntetycznego zamiennika? Metoda zmniejszenia takich butów jest podobna jak w przypadku naturalnego materiału. Buty z eko skóry wymagają jednak o wiele dłuższego kontaktu z wodą. Buty, które chcesz zmniejszyć zamocz na około godzinę w wodzie. Następnie należy buty wysuszyć w taki sam sposób – strumieniem chłodnego powietrza z suszarki trzymanej w odległości około 15 cm. Podobnie jak w przypadku butów skórzanych proces można powtórzyć.

Zobacz buty z eko skóry z nowych kolekcji: